E-Mailler SPAM’a düşüyor ne yapmalıyım

SPF – DKIM ve DMARC nedir?

Emailleriniz eğer spam veya junk klasörüne düşüyorsa, aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

 

Normal şartlarda e-posta göndermek için SMTP protokolüne göre yazılmış bir program kullanmanız yeterli. Bu emaillerde kimliğinizi vs gizlemeniz mümkün:) yani bir hayal kahramanı adıyla e-posta gönderebilirsiniz. Bu elbette zor değil, hem buna ihtiyacınız yok, üstelik suç. İşte bu nedenle aidiyeti yalnızca size ait olan bir domainden sadece ve sadece sizin eposta gönderebileceğinizi sağlayacak 3 ana yöntem var.

DKIM : Sunucu tarafından şifreleme yapısı kullanılarak gönderilen her bir emailin barkodlandırılması işlemi.

SPF : Hangi sunucu IP lerinden sizin adınıza email gönderilebileceğinin saptanması.

DMARC : Yukarıda ki güvenlik önlemlerini aldıktan sonra sizin adınıza email gönderilip gönderilmediğinin belirlenmesi.

DKIM ve SPF , emaillerin ulaşmasını sağlamak için kesin gereklidir. 

DKIM Ayarları

DKIM işleminde temel olarak yapmanız gereken, sunucunuzda DKIM özelliğini oluşturmak ve size sistemin vereceği text i  DNS kaydı olarak domaininize eklemek. Sistem tarafından oluşturulup verilecek ifade:  v=DKIM1; k=rsa; ile başlayan ve karmaşık ifadelerin bulunduğu bir şifreleme anahtarıdır, bunu DNS sunucunuza TXT kaydı olarak ekleyeceksiniz.

cPanel  DKIM

Websitenizle ilgili herşey aynı sunucuda ise, cPanel’den “Email Authentication” kısmına tıklayıp, “Enable DKIM”‘i seçmeniz kafi. Email ve DNS sunucularında yapılması gereken ayarları cPanel otomatik olarak yapacaktır.

Bu arada DNS sunucunuz başka bir yerde ise , cPanel’de verilecek TXT kaydını, DNS sunucunuza eklemeniz gerek. Örneğin Godaddy’yi DNS server olarak kullanıyorsanız, TXT kayıtları bölümüne sol tarafta default._domainkey anahtarı ile, size verilen v=DKIM1; k=rsa; şeklinde başlayan kaydı ekleyin. DKIM için yapmanız gereken bunlardan ibaret.

Google Apps için DKIM işlemi:

Admin Panel’den Google Apps -> Gmail -> Settings for Gmail -> Authenticate Email -> Generate new record

Size verilen kaydı yine google._domainkey anahtar olacak şekilde v=DKIM1; k=rsa; eklemeniz yeterli.

SPF Ayarları

SPF işleminde hangi sunucuların bizim domainimizi kullanarak email göndermesine izin verdiğimizi belirliyoruz. Aşağıda belirttiğimiz örneği takip ederek email sunucularınızın listesini TXT kaydı DNS suncunuza eklemeniz gerekiyor.

DMARC Ayarları

DMARC bir konsorsiyum  Google, Yahoo, Microsoft ve diğerleri.  SPF kaydına eklemeyi unuttuğumuz IP adresleri veya email sunucuları varsa bu raporları almak suretiyle bizim adımıza email gönderen sunucuları tespit etmek suretiyle düzeltme yoluna gidiyoruz…

Hazırsan başlayalım

Email oluşturmanın en basit ve en hızlı yolu.

Ücretsiz Kayıt Ol
Planları Gör